Profi-tech 86 kft

ablak-matrix-hybrid.jpggch

MENÜ

HASZNOS TANÁCSOK VÁSÁRLÁS ELŐTT

 




KÉRDÉSEK MELYEK FELMERÜLEHTNEK ÖNBEN


HOGY ÁLLJAK NEKI EGY ABLAKVÁSÁRLÁSNAK ?

Legelső lépés az elhatározás. ha ez megvan, akkor érdemes átgondolni, mit is akarunk, mi a cél, mik a fontosabb szempontok. Ha a legfontosabb szempont az ár és a jó minőség , akkor érdemes 5 kamrás műanyag ablakot választani. Ha az ár mellett fontos Önnek az exkluzív megjelenés, akkor érdemes megnézni  a leg költséghatékonyabb megoldást, a fa mintázatú , illetve a színes műanyag nyílászárókat. A döntésben mi is szívesen segítünk Önnek elérhetőségeinken.


Egy nyílászáró csere alkalmával egy árajánlat/megrendelés rengeteg dologból tevődik össze. Ezek közül a legfontosabb tételek: maga a nyílászáró, párkány, takaróléc (elsősorban panellakásban szükséges), bontás-beépítési díj, szállítási díj, és a törmelék elszállításának a díja. Amennyiben az árajánlat kérésekor mindezekre a tételekre egyben kéri az ajánlatot, szintén elkerülhető az, hogy a végső ajánlat az eredeti árajánlat kérés többszöröse legyen. Továbbá sok kereskedő "elfelejti" feltüntetni az ÁFA-t. Amennyiben nem panellakásban kíván nyílászárót cserélni, szinte biztos hogy szüksége lesz utólagos kőműves javítási munkára is. Ezt általában az alap árajánlat nem tartalmazza, ezt külön kérni kell.



Amennyiben minden részletet sikerült letisztázni, következhet maga a megrendelés! A nyílászárók megrendelését megelőzően/követően pontos gyártási méretet kell venni ,   ennek ismeretében készíthető el a pontos megrendelés. A megrendelés áll egy  megrendelés visszaigazolásból, egy vállalkozó szerződésből (mely tartalmazza a határidőket, fizetési feltételeket). A megrendelés aláírásakor rendszerint 50% gyártási előleget kérünk , ez után kezdjük  meg  a gyártást. Innentől kezdve a nyílászárók gyártási határideje rendszerint 1-2 hét.  a nyílászárók raktárba érkezésekor esedékes a nyílászárók fennmaradó összege, még a beépítés előtt . A beépítés díját a helyszínen beépítéskor kp-ban kell megfizetni .



MI A JÓ SORREND? FESTÉS? BURKOLÁS? ABLAKCSERE?



Egyértelműen nem mondhatjuk azt, hogy ez, vagy az a helyes sorrend. Figyelembe kell vennünk több tényezőt. Azért nagy általánosságban elmondható, hogy érdemes az alább sorrendet követnünk:

  1. minden olyan munka elvégzése, amely nagy kosszal jár (pl. betonozás, vakolás)
  2. festés
  3. csempézés (az ablak körüli kávát ki lehet hagyni, majd az ablakcser után befejezni)
  4. ABLAKCSERE
  5. padlóburkolás
  6. stb..



MIT JELENT A JOBBOS, MIT JELENT A BALOS NYITÁSIRÁNY?

A nyílásirányt ablakok, és ajtók esetében is mindig a nyitásirány szerint állva határozzuk meg. Tehát, ha egy ablak/ajtó befelé nyílik, akkor belül állva képzeljük magunk elé az ablakot/ajtót. Ha a zsanér jobb oldalon van, akkor az ablak/ajtó befelé nyíló jobbos. Ha a zsanér bal oldalon van, akkor az ablak/ajtó befelé nyíló balos.ablak/ajtó. A kifelé nyíló nyílászárók esetében ugyanez a metódus, csak a külső oldalra képzeljük magunkat, azaz ahova nyílik az

MIT JELENT AZ 3,5,6,7 KAMRÁS PROFIL ?


Minden műanyag ablak profil, kamrákra (cellákra) van osztva. Ez azt jelenti , hogy vízszintesen hány  kamrát számolhatunk össze.
Miért jó az ha több kamra van? Mivel az egyik legjobb szigetelő anyag a levegő, így a kamrákban található légrés igen jó szigetelést fog eredményezni. Ezenkívül a több kamra, - egy bizonyos fokig - nagyobb stabilitást is eredményez. Összefoglalva tehát, a több kamrás ablak jobban szigetel, és magasabb a stabilitása, mint egy kevesebb kamrával rendelkező társáé. Persze az 5 kamrás profilrendszer felett már csak elenyésző különbségek vannak .



MIT TARTALMAZ AZ ABLAK ÁRA ?



Az ablak ára tartalmazza:

  • a tok árát
  • a keret árát
  • az üveg árát
  • a vasalatok árát
  • a kilincsek árát

Az ablak ára alapesetben NEM tartalmazza:

  • redőny, reluxa, rovarháló árát
  • a redőny előkészítés árát
  • párkányok, könyöklők, takarólécek árát
  • egyéb kiegészítők árát

MIVEL JÁR EGY ABLAKCSERE ?


Panellakásokban:

Pennalakásokban fal, vagy egyéb bontásra nincs szükség, mindössze a keretet, és az esetlegesen meglévő redőnyt bontjuk le, így építési törmelék nem keletkezik. Cégünk a keletkezett fa hulladékod díjmentesen hivatalos hulladéklerakó telepre szállítja. Amivel számolni kell, az a por. Az ablakok bontásakor folyamatos por keletkezik, amitől jó előre érdemes megóvni a bútorokat, egy sima ún. festőfólia segítségével. (barkácsáruházakban beszerezhető, 2-300 Ft). Továbbá a padlóburkolatokat is érdemes megóvnunk az esetleges sérülésektől. Erre a célra tökéletesen megfelel egy rossz lepedő, vagy rossz szőnyeg is. Kőműves, vagy festő javításra jellemzően ablakcsere után nincs szükség, mivel cégünk az ablakokat körbetakaró lécezi, így esztétikus munkaterületet hagyunk magunk után.

Más típusú épületekben:

Más típusú épületeknél (pl.: tégla, vagy Ytong építésű) mindössze annyi a különbség a panellakásokhoz képest (ablakcsere szempontjából), hogy bontás során esetlegesen a meglévő fal, falburkolat is sérülhet, esetlegesen kisebb-nagyobb tégladarabok is kieshetnek a falból, így jellemzően utólagos kőműves,festő javításra van szükség az ablak körül. Továbbá takarólécek felhelyezése általában a fali egyeletlenségek miatt nem lehetséges.

Cégünk a javítási munkákat , külön megállapodással elvégzi .



Általánosságban:

Általánosságban tehát elmondhatjuk, hogy az ablakcsere nem jár különösebben nagy rombolással, egy nagyobb lakásban is, ahol 6-8 ablak található, 1 nap alatt elvégezhető a komplett ablakcsere.




MEDDIG TART EGY ABLAKCSERE ?



Egy darab ablak cseréje, mindennel együtt, azaz a bontás, beépítés, takarólécezés, párkányozás, stb. jellemzően nem tart tovább mint 2 óra. Azaz elmondható, hogy egy komplett lakás ablakcseréje, nem tart tovább 1 napnál.

...további kérdése van? tegye fel itt...

MI A KÜLÖNBSÉG ABLAK ÉS ABLAK KÖZÖTT ?



Ha Ön ajánlatot kér több cégtől ugyanarra a termékre, legyen figyelmes az összehasonlításakor, mert később a figyelmessége többszörösen megtérülhet Önnek! P.: 5 kamrás műanyag ablak, és 5 kamrás műanyag ablak között is óriási különbségek lehetnek! Ne hagyja magát megtéveszteni, legyen tudatos vásárló!



Néhány fontos dolog amire oda kell figyelni:

  • hol gyártották (tartózkodjon a Török, Román, Kínai ablakoktól, ezek jellemzően igen gyatra minőségűek.
  • vannak-e tanúsítványok (ÉMI, MABISZ, ISO)
  • UV stabil anyagból készült-e ? (nem sárgul meg a napon)
  • milyen üvegezés van benne? (jelenleg 1.1 W/m2K az elfogadott minimum)


MIT JELENT A W/M2K ÉRTÉK ?

Azt mutatja meg, hogy az ablak egy négyzetméteres darabja mennyi hőenergiát enged át (Wattban mérve) akkor, ha a külső és a belső oldal között pontosan egy Kelvin (vagy egy Celsius fok) a különbség.
Ha tehát odabent a lakásban 20 Celsius fok van, a külső hőmérséklet pedig 19 Celsius fok, akkor a különbség – ehhez még nem kell emelt szint -  egy Celsius fok, illetve - a képletben megadott mértékegységben kifejezve - egy K.

Ha ablakunk „U értéke”, azaz „hőátbocsátási értéke” pl. 1 W/m2K - ami egy  elfogadható szigetelésnek mondható -, ez azt jelenti,  hogy a fal egy négyzetmétere 1 fok külső-belső hőmérséklet-különbség esetén 1 Wattnyi teljesítménnyel futi az utcát. Ez az energiaveszteség – egy négyzetméterre számolva nem ijesztő mennyiség ugyan: csupán 0,001 kilowattóra.

 
TÉNYLEG TÚL JÓL SZIGETELNEK A MŰANYAG ABLAKOK ?



A műanyag ablakok valóban igen jól szigetelnek, azonban az nem jelenhetjük ki, hogy "túl jól". Túl jó szigetelés a Magyarországéhoz hasonló klímájú országokban nem létezik, mivel nekünk nagyon fontos hogy hideg, és meleg időben is bent maradjon a meleg, illetve a hideg.  Az előfordulhat, hogy egy ablakcsere után valamelyik sarok, vagy fal penészedni kezd, Ennek oka általában, a ház külső szigetelésének hiánya, vagy  hibája.

 A szoba nedvességtartalmának szabályozása :

  • Az elhasznált levegő frissítése
  • A szag és káros anyagok eltávolítása
  • A szobahőmérséklet szabályozása
  • Kiegészítő levegőmennyiség biztosítása a tűzhelyekhez

A nem kívánt penészesedést, párásodást, elkerülhetjük, ha lakásunknak megfelelő légmozgást biztosítunk. Erre többfelé lehetőség is van, melyet a következő pontban ismertetünk.



MILYEN SZELLŐZÉSI LEHETŐSÉGEK VANNAK ?



Résszellőzés
Ilyenkor az ablak csak részlegesen nyitott (pl. bukóablak - bukóállásban). A résszellőzés csak kis mennyiségű levegő beáramlását teszi lehetővé aminek az a következménye, hogy az ablakot sokáig kell nyitva tartani a megfelelő szellőzés elérése érdekében. Ez pedig erősebb kihűléshez és az ablak alatti falrészen megnöveli a pótmegállapodás veszélyét.

Átáramló szellőztetés

Sokkal eredményesebb szellőztetési mód, ha átáramlást hozunk létre. Az ablakszárnyakat ilyenkor teljesen kitárjuk, így ebben az esetben a helység teljes levegője 4-10 perc alatt kicserélődik. Az energiaveszteség ekkor minimális lesz. A átszellőzés/levegőcsere viszonylag gyorsan végbemegy, így a falak nem hűlnek át.

A keresztszellőzés ("huzat")

Keresztszellőzés esetén a levegőcsere még gyorsabban végbe megy. A szoba teljes levegõje már 2-4 perc alatt kicserélõdik. Ehhez az kell, hogy minden nyílászáró egyidejűleg teljesen nyitva legyen, így "huzat" alakulhat ki.

Figyelmébe ajánljuk 2 fajta szellőztető rendszerünket:

  • GECCO automata szellőző
  • AERECO higroszabályzós automata szellőző


MIKET KELL ÖSSZEHASONLÍTANI AZ ÁRAJÁNLATOKBAN ?


Egy nyílászáró csere alkalmával egy árajánlat/megrendelés rengeteg dologból tevődik össze. Ezek közül a legfontosabb tételek: maga a nyílászáró, párkány, takaróléc (elsősorban panellakásban szükséges), bontás-beépítési díj, szállítási díj, és a törmelék elszállításának a díja. Amennyiben az árajánlat kérésekor mindezekre a tételekre egyben kéri az ajánlatot, szintén elkerülhető az, hogy a végső ajánlat az eredeti árajánlat kérés többszöröse legyen. Továbbá sok kereskedő "elfelejti" feltüntetni az ÁFA-t. Amennyiben nem panellakásban kíván nyílászárót cserélni, szinte biztos hogy szüksége lesz utólagos kőműves javítási munkára is. Ezt általában az alap árajánlat nem tartalmazza, ezt külön kérni kell.

Nyílászáró árajánlatok összehasonlításakor nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük a nyílászárók műszaki tartalmát. Pl.: üvegezés, profilmélység, kamrák száma, K (hőátbocsátási) tényező, vasalatrendszer, üveg K (hőátbocsátási) tényezője. Ezek figyelembe vételével elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket. A K tényező minél alacsonyabb, minél jobban közelít a nullához, annál magasabb hőszigetelésű az adott üveg/szerkezet.  Megrendeléskor mindenképpen kérjen tájékoztatást ezekről az adatokról. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a nyílászárók rendelkeznek-e a megfelelő minősítésekkel. Óvakodjon a silány minőségű, feltűnően olcsó Török, Román, stb. nyílászáróktól! Lehet , hogy picit olcsóbbak , de később rengeteg kellemetlenséget okozhatnak !


MIK A MŰANYAG ABLAK ELŐNYEI?


A műanyag ablakoknak a fa és alumínium nyílászárókkal szemben sok előnye van az Ön számára. A műanyag ablak, Fa ablakkal szembeni előnyei : nem kell festeni (a fa ablakokat az első 5 év után pár évente újra kell festeni), kedvezőbb az ára, szélesebb színskálából választhat.

A műanyag ablak általános előnye  az, hogy rendkívül árhatékony. A műanyag ablak alacsonyabb ára nem jelenti azt, hogy alacsonyabb minőséget képviselne, vagy kevesebbet nyújtana mint más anyagból készült társai, az alacsony árnak egyszerűen az az oka, hogy lényegesen nagyobb mennyiségben folyik a gyártás mint pl. a fa ablakoké.

A műanyag abakok további előnye rendkívüli hőszigetelő képessége. A műanyag (és más) ablakok hőszigetelését U értékben szokás megadni. A mai műanyag ablakok U értéke jellemzően 0,7 s 1,4 K között mozog. Ez az érték minél kisebb, annál jobb az ablak hőszigetelése. Általánosságban elmondható, hogy az azonos kategóriájú műanyag ablakok hőszigetelése jobb, mint más anyagokból készült társaié. A magas hőszigetelés a fűtési költségek csökkenését is hozza magával. Ennnek köszönhetően műanyag ablakunk többszörösen megtérül.

A műanyag ablakok egyik további előnye, a gyakran figyelmen kívül hagyott rendkívül magas hangszigetelő képesség. Ha életünket nyugodtan szeretnénk élni, fontos, hogy a külső zajok (pl. utcai forgalom) ne zavarjanak minket a pihenésben. Egy átlagos utca zaj, kb. 30-40 dB. Egy átlagos műanyag ablak hanggátlása 33dB. Tehát ha Ön egy átlagos képességekkel rendelkező műanyag ablakot vásárol, Önnek akkor is egy magas haggátlású nyílászárója lesz. A 33dB hanggátlás egy egyszerű hanggátló üveggel tovább növelhető, egészen 48dB-ig. Ha Önnek különlegesen magas hanggátlású nyílászáróra van szüksége, akkor a műanyag ablak kiváló választás.

Összességében tehát elmondható, hogy a műanyag ablak ideális választás abban az esetben, ha Ön rendkívül magas ár/érték arányú terméket szeretne vásárolni.

AMENNYIBEN ÖN ADJA MEG A NYÍLÁSZÁRÓ MÉRETEIT


MŰANYAG,  ABLAKOK,  AJTÓK ESETÉBEN.

Amennyiben Önnek egy tiszta falnyílása van, azaz jelenleg nincs bent ablak, a méretvétel igen egyszerű. A tiszta nyílásméretből oldalanként le kell vonni másfél-másfél centit. Így kapjuk meg a gyártandó nyílászáró gyártási méretét. Más szóval a tokkülméretet.  Amennyiben a nyílásba vakolat, vagy szigetelés kerül, úgy ne felejtsük el levonni annak a vastagságát is. Így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket. Amennyiben a nyílászáróra a későbbiekben redőny is kerül, úgy szükséges az ablakot toktoldókkal (más néven redőny-előkészítéssel) ellátni. Ez tulajdonképpen egy, az ablakprofillal kompatibilis toldás, ami lehetővé teszi a redőny gurtni bevezetését, illetve a tok felszerelését. Ebben az esetben a méret helyességéért Ön vállalja a felelősséget.

Ha az ablaknyílásban jelenleg is van egy régi ablak, úgy a méretvétel nem annyira egyszerű. Mivel az ablakokat az idők során rendkívül sokféle tokszerkezettel gyártották, így a nyílások kialakításánál is sokféle technikát alkalmaztak. (pl: kapcsolt gerébtokos, kávás, stb..) Így ebben az esetben a méretvétel szakértelmet, és tapasztalatot kíván. Tehát határozottan azt javasoljuk, hogy kérjen felmérést kollegáinktól, elkerülendő a későbbi kellemetlenségeket.  Amennyiben mégis úgy dönt, hogy az itt elhangzottak ellenére Ön adja meg a méretet, általánosságban elmondható, hogy a káva, illetve a kültéri vakolatot kell a külső oldalon lemérni, majd ahhoz hozzáadni oldalankét 1-1 centit. (nem alkalmazható minden nyílásesetében!) Ebben az esetben a méret helyességéért Ön vállalja a felelősséget.

BELTÉRI AJTÓK ESETÉBEN



Ha Önnek tiszta falnyílása van, azaz nincs bent jelenleg ajtó: A beltéri ajtóknál minden esetben a jelenlegi falnyílás méretet kell megadni. Azaz azt a méretet, amit az ajtó kibontása után a nyílásban meg tudunk mérni.  Tehát nem a tokkülméretet, és nem az ajtó méretét, hanem a tiszta falnyílás méretét. A gyár ebből a méretből le fog vonni oldalanként másfél-másfél centit, hogy meglegyen a beépítési hézag.  A gyártás ennek megfelelően történik. Ne felejtse el megadni a falvastagságot is!

Ha az ablaknyílásban jelenleg is van egy régi ajtó, úgy a méretvétel az ablakhoz hasonlóan, nem annyira egyszerű. Mivel az ajtókat is rendkívül sokféle tokszerkezettel gyártottál, így a nyílások kialakításánál is sokféle technikát alkalmaztak. Így ebben az esetben a méretvétel szakértelmet, és tapasztalatot kíván. Tehát határozottan azt javasoljuk, hogy kérjen felmérést kollegáinktól, elkerülendő a későbbi kellemetlenségeket.  Amennyiben mégis úgy dönt, hogy az itt elhangzottak ellenére Ön adja meg a méretet, úgy a méret helyességéért Ön vállalja a felelősséget. Ne felejtse el megadni a falvastagságot is!

 



MIRE ÉRDEMES FIGYELNI NYÍLÁSZÁRÓ VÁSÁRLÁS ELŐTT




MŰSZAKI TARTALOM



Nyílászáró árajánlatok összehasonlításakor nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük a nyílászárók műszaki tartalmát. Pl.: üvegezés, profilmélység, kamrák száma, K (hőátbocsátási) tényező, vasalatrendszer, üveg K (hőátbocsátási) tényezője. Ezek figyelembe vételével elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéselet. A K tényező minél alacsonyabb, minél jobban közelít a nullához, annál magasabb hőszigetelésű az adott üveg/szerkezet.  Megrendeléskor mindenképpen kérjen tájékoztatást ezekről az adatokról. Érdemes figyelembe venni azt is, hogy a nyílászárók  rendelkezenek-e a megfelelő minősítésekkel. Óvakodjon a silány minőségű, feltűnően olcsó Török, Román, stb. nyílászáróktól!



MIT TARTALMAZ AZ AJÁNLAT


Egy nyílászáró csere alkalmával egy árajánlat/megrendelés rengeteg dologból tevődik össze. Ezek közül a legfontosabb tételek: maga a nyílászáró, párkány, takaróléc (elsősorban panellakásban szükséges), bontás-beépítési díj, szállítási díj, és a törmelék elszállításának a díja. Amennyiben az árajánlat kérésekor mindezekre a tételekre egyben kéri az ajánlatot, szintén elkerülhető az, hogy a végső ajánlat az eredeti árajánlat kérés többszöröse legyen. Továbbá sok kereskedő "elfelejti" feltüntetni az ÁFA-t. Amennyiben nem panellakásban kíván nyílászárót cserélni, szinte biztos hogy szüksége lesz utólagos kőműves javítási munkára is. Ezt általában az alap árajánlat nem tartalmazza, ezt külön kérni kell.



A MEGRENDELÉS FOLYAMATA

-mérevétel

-megrendelés leadása

-megrendelés visszaigazolása

-előleg

-gyártás

-telephelyi átvétel

-nyílászárók kifizetése

-kiszállítás , beszerelés

-munkadíj kifizetése


A BEÉPÍTÉS UTÁN



Miután a nyílászáró beépítés befejeződött, és a sikeres átadás-átvétel megtörtént, továbbra is érdemes odafigyelni nyílászáróinkra. A beépítést követően a kereskedő 1 utólagos finombeállítást köteles elvégezni díjmentesen. A nyílászáró vasalatának időszakos olajzása igen fontos a hibátlan működés megőrzéséhez. A vasalattakaró elemek meglétének ellenőrzésével elkerülhető a mozgó részek por általi károsodása. A nyílászárók bármely általános tisztítószerrel tisztítható, azonban a súrolószerek kárt tehetnek a fényes felületekben !


A MŰANYAG ABLAK ELŐNYEI

A műanyag ablakoknak a fa és alumínium nyílászárókkal szemben sok előnye van az Ön számára. A műanyag ablak, Fa ablakkal szembeni előnyei : nem kell festeni (a fa ablakokat az első 5 év után pár évente újra kell festeni), kedvezőbb az ára, szélesebb színskálából választhat.

A műanyag ablak általános előnye  az, hogy rendkívül árhatékony. A műanyag ablak alacsonyabb ára nem jelenti azt, hogy alacsonyabb minőséget képviselne, vagy kevesebbet nyújtana mint más anyagból készült társai, az alacsony árnak egyszerűen az az oka, hogy lényegesen nagyobb mennyiségben folyik a gyártás mint pl. a fa ablakoké.

A műanyag abakok további előnye rendkívüli hőszigetelő képessége. A műanyag (és más) ablakok hőszigetelését U értékben szokás megadni. A mai műanyag ablakok U értéke jellemzően 0,7 s 1,4 K között mozog. Ez az érték minél kisebb, annál jobb az ablak hőszigetelése. Általánosságban elmondható, hogy az azonos kategóriájú műanyag ablakok hőszigetelése jobb, mint más anyagokból készült társaié. A magas hőszigetelés a fűtési költségek csökkenését is hozza magával. Ennnek köszönhetően műanyag ablakunk többszörösen megtérül.


A műanyag ablakok egyik további előnye, a gyakran figyelmen kívül hagyott rendkívül magas hangszigetelő képesség. Ha életünket nyugodtan szeretnénk élni, fontos, hogy a külső zajok (pl. utcai forgalom) ne zavarjanak minket a pihenésben. Egy átlagos utca zaj, kb. 30-40 dB. Egy átlagos műanyag ablak hanggátlása 33dB. Tehát ha Ön egy átlagos képességekkel rendelkező műanyag ablakot vásárol, Önnek akkor is egy magas haggátlású nyílászárója lesz. A 33dB hanggátlás egy egyszerű hanggátló üveggel tovább növelhető, egészen 48dB-ig. Ha Önnek különlegesen magas hanggátlású nyílászáróra van szüksége, akkor a műanyag ablak kiváló választás.

Összességében tehát elmondható, hogy a műanyag ablak ideális választás abban az esetben, ha Ön rendkívül magas ár/érték arányú terméket szeretne vásárolni.



A BEÉPÍTÉSRŐL



Kollegáink az előre egyeztetett beépítés napján jellemzően 8-9 óra között érkeznek, vagy az egyéb egyeztetett időpontban


BEÉPÍTÉSI TEENDŐK ÁLTALÁNOSSÁGBAN: a nyílászárók előtt, és körül annyi helyet kell hagyni, hogy két ember kényelmesen tudjon mozogni a szerszámokkal, szerkezetekkel. (azaz 1,5-2 méter) A beépítés során leginkább por keletkezik, melytől érdemes megóvni a bútorokat, egyéb tárgyakat (elsősorban műszaki eszközöket) azzal, hogy egy fóliatakaróval, vagy lepedőkkel letakarjuk azokat. Fóliatakaró bármely barkácsáruházban párszáz forintos áron kapható.


A BEÉPÍTÉS MENETE PANELLAKÁSBAN: panellakásokban az ablakok bontását a szakemberek úgy végzik, hogy az ablakok szárnyait leakasztják, körben leszedik a fa takarólécet, leveszik az esetleges meglévő redőnyt, majd a tokot egy helyen bevágják fűrésszel, ezután „összehajtogatják” a tokot. Ez különösebb törmelékkel nem jár, azonban a faszerkezetből mindenféle szennyeződés hullhat ki (régi szigetelés, folyós gitt, stb..) amitől a lakást meg kell védeni. A faszerkezet vágásakor, eltörésekor is keletkezik apróbb, és nagyobb fahulladék. Ezeket jellemzően a folyosón gyűjtik a beépítők, majd a beépítés végeztével lehordják a teherautóba.

Fontos még tudni, hogy a beépítés alatt jelentős por keletkezik. Erről bővebben a „Beépítés előtti teendők általánosságban” pontban olvashat. Miután megtörtént az ablakok bontása, következhet a beépítés.


A beépítés során kollegáink először az ablakkeretet helyezik be a nyílásba (szárnyak nélkül). Tokrögzítő csavarokkal rögzítik az ablakkeretet, majd körbefújják purhabbal. Amíg a purhab kicsit köt, esetlegesen nekiállnak egy másik ablaknak, majd miután megkötött, a tokra felkerülnek a szárnyak is. A purhab szerepe elsősorban a szigetelés, azonban egyben kiváló rögzítő anyag is. Miután az ablakkeretekre felkerültek a szárnyak, a kollegáink megkezdik az ablakok körbe takarólécezését. A takarólécek ipari, magas minőségű öntapadó szalaggal vannak ellátva, ezzel rögzítik azokat. A takarólécezés befejezése után kerülnek fel a redőnyök, reluxák, rovarhálók. (amennyiben meg lett rendelve) Az árnyékolástechnikai eszközök esetében előfordulhat, hogy azokat nem az ablakbeépítés napján szereljük fel, hanem egy későbbi, előre egyeztetett időpontban.


Az ablakok takarólécezése után kőműves javításra, festésre nincs szükség, a beépítés során keletkezett hézagokat a takarólécek eltakarják. Ez alól kivételt képeznek az erkélyfalak. A régi erkélyfalak kiképzésének köszönhetően a beépítés után a jellemzően egy 2-3 centiméteres sávban látható marad az ablakcsere nyoma, mely kisebb festési javítással eltüntethető. Az erkélyfalak előtt található radiátorokat célszerű a kollegáink érkezése előtt leszerelni, majd a beépítést követően visszaszerelni. Amennyiben ez nem oldható meg, úgy kollegáink nagy körültekintés mellett úgy bontják ki az erkélyfalat, hogy a radiátor a helyén marad. A radiátor az új falra nem kerül rögzítésre, hanem előre gyártott radiátortalpakra helyezzük azokat.


A beépítés végeztével kollegáink lehordják szerszámaikat, és a kibontott törmeléket. A lakás és a folysók, liftek takarításét ezután célszerű elvégezni.

A BEÉPÍTÉS MENETE NEM PANELLAKÁSBAN: a beépítés menete megegyezik az előzőekkel, kivéve a következőeket: a redőnyök, szúnyoghálók (párkányok) méretvétele csak a beépítést követően lehetséges. Így azok beépítésére az ablakbeépítést követő 2 héten belül kerül sor. Takaróléceket jellemzően csak panellakásokban használunk. Téglaépületekben a falak egyenetlensége nem tesz lehetővé a takarólécek felszerelését.  A nem panelépületekben kollegáink legnagyobb körültekintése mellett is szinte minden esetben szükség van utólagos kőműves (festő) javítási munkálatokra, melynek mértéke általában csak a beépítés után állapítható meg. Az előzetes felmérésnél nagyjából megjósolható a bontáskor keletkezett sérülés jellege, azonban erre a kiszámíthatatlanság miatt garanciát vállalni nem tudunk.

A BEÉPÍTÉS IDŐTARTAMA: a beépítés ideje jellemzően 2 óra ablakonként, melyben benne van a bontás, és a beépítés is. A nap elején a szerkezetek, szerszámok felpakolása, és a nap végén a törmelék lehordása további időt vesz igénybe. Így összességében 2 ablakig egy délelőttel kell számolni, 2 ablaktól pedig egy egész nappal kell számolni. Az ablakcsere tehát mindösszesen általában 1 napot vesz igénybe. (esetlegesen +1 nap az árnyékolástechnikai eszközök felszerelése)



A BEÉPÍTÉS UTÁN


A beépítés után az ablakok 24 órán belül vehetőek használatba. 24 óráig sem tisztítani, sem nyitva tartani nem szabad azokat. (a kötőanyagok megkötésének ideje miatt) A beépítést követően kollegáink ismertetik a nyílászárók használatát. A későbbiekben a hibás használatból adódó kellemetlenségek miatt kiszállni nem tudunk. Az ár egy egyszeri finombeállítást tartalmaz. Az egy éven túli finombeállításokat külön díjért végezzük. Amennyiben további kérdései vannak, kérjük jelentkezzen elérhetőségeinken.


 

AMIT AZ ABLAKOKRÓL TUDNI KELL


KIVÁLASZTÁSI KRITÉRIUMOK


Mindegy, hogy új építés vagy felújítás az ablakok mimden esetben fontos szerepet játszanak. A választás alapja lehet optikai, műszaki vagy funkcionális elvárás. Az alapvető két dolog, amely megkülönbözteti az ablakokat a profilszerkezet és a tömítés

Szerkezetek anyagai



A piac alapvetően jelenleg három anyagtípust különböztet meg: műanyag, fa és alumínium.

Az, hogy melyik anyagból lesz a nyílászáró, az függ az épület jellegétől, a döntéshozó ízlésétől, és az ártól. De meghatározó az előállítással, a használattal és a használaton kívülre történő helyezéssel járó környezeti terhelés is. A legfontosabb anyagfajta a nyílászárók készítésénél a műanyag, melynek részesedése a német piacon 54%. Az európai piacon ennek aránya az utóbbi 10 évben 24%-ról 38%-ra emelkedett.

Újrahasznosítás


A 80-as évek közepén a műanyag szerkezetek ellen indított kampány a lakosság egy részének negatív véleményéhez vezetett a PVC-vel szemben. Hozzásegített azonban ahhoz, hogy a műanyag ablakgyártók a régi ablakok ökológiai hasznosításának gondolatával foglalkozzanak. Az ezt követő években számtalan tanulmány jelent meg a különböző nyílászáró szerkezetek értékeléséről ökológiai odalról megközelítve. Ezekből a vizsgálatokból kiderült, hogy a PVC a leginkább alkalmas anyag az újrahasznosításra. 2005-ig a fa és műanyag ablakokat az erre kijelölt helyken lehetett elhelyezni. Ettől az időponttól azonban, csak olyan hulladék anyagokat lehet tárolni, melyek égetés utáni fennmaradó része kevesebb, mint az égetés előtti anyag 5%-a. Ezt a feltételt sem, a fa sem a műanyag ablak nem teljesíti. A műanyag profilból gyártott ablakok életrajza a gyártástól, a használaton át egészen az újrahasznosításig, amely az új profilok előállítására vonatkozik, egy zárt a környezet elvárásainak megfelelő kört alkot, a műanyagból készített profilokra vonatkoztatva ebből a követelésből nem jelent hátrányt.


SZELLŐZÉS



Résszellõzés

Ilyenkor az ablak csak részlegesen nyitott (pl. bukóablak - bukóállásban). A résszellozés csak kis mennyiségű levegő beáramlását teszi lehetové aminek az a következménye, hogy az ablakot sokáig kell nyitva tartani a megfelelő szellőzés elérése érdekében. Ez pedig erősebb kihüléshez és az ablak alatti falrészen megnöveli a páralacsapodás veszélyét.


Átáramló szellõztetés

Sokkal eredményesebb szellőztetési mód, ha átáramlást hozunk létre. Az ablakszárnyakat ilyenkor teljesen kitárjuk, így ebben az esetben a helység teljes levegõje 4-10 perc alatt kicserélõdik. Az energiaveszteség ekkor minimális lesz. A átszellõzés/levegocsere viszonylag gyorsan végbemegy, így a falak nem hűlnek át.

A keresztszellõzés ("huzat")

Keresztszellõzés esetén a levegõcsere még gyorsabban végbe megy. A szoba teljes levegõje már 2-4 perc alatt kicserélõdik. Ehhez az kell, hogy minden nyílászáró egyidejüleg teljesen nyitva legyen, így "huzat" alakulhat ki.





HŐSZIGETELÉS

Az utóbbi években egyre inkább hangsúlyossá vált az ablakok hőszigetelése. Az épületek energiaveszteségének nagy része az ablakokon keresztül történik. A megnövelt beépítési mélység és a PVC profilok kamraszámának növekedése, a legújabb hőtakarékossági előírás szerint is az I-es osztályba sorolja a műanyag keretszerkezeteket. A modern hőszigetelő üvegezéssel az U érték 1.0 W/m²K alá kerülése már realitás.


Négy és több kamra a jobb hőszigetelésért


Az utóbbi években az előírások szigorításának következtében a profilgyártóknak is arra kellet törekedniük, hogy rendszereik hőszigetelési értékeit jelentősen javítsák. A profilok fejlesztésének célja az lett, hogy az üvegek hőátbocsátási tényezőinek értékeit nagyjából megközelítő értékeket érjenek el. Megoldásokat kerestek arra, hogy ez az értékjavulás ne vonja magával a beépítési mélység növekedését. Míg a kétkamrás profilok háromkamrásra bővítése említésre méltó változást hozott, a kamraszám további növelése nem hozta meg a kívánt eredményeket. Ezt a dilemmát a profilgeometria teljesen új felépítése, valamint anagyobb beépítési mélység alkalmazása oldotta meg. 5 kamrás rendszer felett a hőszigetelés csak igen csekély mértékben javul .


Új ablak beépítése megéri a pénzt


Régi és rossz ablakok okozzák az egyik legnagyobb energiaveszteséget az épületeknél. Ez a legérzékenyebb része a homlokzatoknak mint egy alja nélküli hordó. Az új kiválóan tömítő ablakokkal sok pénzt lehet megtakarítani

BETÖRÉSVÉDELEM

A betörésvédelem a profilnál kezdődik



Világunkban, ahol minden állandóan változik, növekszik az igény a védelemre és a biztonságra. Ez különösen érvényes saját tulajdonunkra, lakásunkra, házunkra. A házunkban, lakásunkban levo anyagi és nem anyagi értékek védelme attól a védelem minőségétol függ, amelyet az ablakok és ajtók nyújtanak.


Modernebb vasalati alkotóelemek beépítése ablakainknál sokrétű biztonsági megoldást kínál. A kovácsoltvas zárólemezek, gombafejű-csapzár szerkezetek, és lezárható kilincskialakítások tovább növelik a biztonságot. A megnövelt profilfalvastagság erősíti a vasalatok kiszakítás elleni védettségét. Más rendszereinknél - az S7000-es rendszer - egy különleges kialakítás még nagyobb biztonságot nyújt. A profil közepén elhelyezkedő középső gát megakadályozza a vasalat nem kívánt elérését a külső oldalról, vagyis egyszerűbben szólva megakadályozza, hogy a betörőszerszám a vasalatot elérje.


Fokozott biztonsági követelmények esetén a következő speciális megoldást javasoljuk a bejárati ajtókhoz:


Automatikus zár : Az automatikus zár az ajtót rögtön a becsukódás után lezárja. Ebből adódóan valamiféle kártyával, vagy rugóacéllal az ajtót lehetetlen kinyitni. Acélsín : A hagyományos három zárlemez helyett egy végigfutó acélsínt építenek be. Az ajtó feltörése, még speciális betörésre használt szerszámmal is szinte lehetetlen.


Speciális cilinderzár: minden hagyományos betörési módszernek ellenáll, és lehetové teszi a biztonsági követelmények teljesítését a biztonsági berendezések beépítésével. 



TECHNIKAI INFORMÁCIÓK



MŰSZAKI INFORMÁCIÓK

BEÉPÍTÉSI MÉLYSÉG



A beépítés mélység gyakorlatilag a tok keresztmetszetének a méretét jelenti, azaz a tok vastagságát.

HIBÁSMŰKÖDTETÉS-GÁTLÓ


A hibásműködtetés gátló megakadályozza hogy a kilincset rosszkor, rossz irányba forgassuk.

FÉNYES, IDŐTÁLLÓ FELÜLET



Az ablakok PVC felülete jól tisztítható, UV stabil adalékot tartalmaz, így sosem színesződik el, a felülete mindig újszerű, kiváló állípotú marad.

ROTO NT BIZTONSÁGI VASALAT



A Roto NT a kor kihívásainak megfelelő vasalat.


A Roto Frank AG minden terméke megfelel a legújabb gyártási előírásoknak. A RotoSil felületkezelési eljárás magába ötvözi a jelen összes ismeretét és a környezetvédelem összes elvárását a vasalatrendszerrel szemben, mindezt úgy, hogy a korrózióvédelem is kitűnő.


Ablak


Biztonság szisztematikus beépítése.


A betöréskor az ablakok és erkélyajtók kedvelt utak a házba vagy a lakásba. A betörés elleni biztonság mindig is egyike volt a legfontosabb céljainknak, mely magas konstruktív biztonságban fejeződik ki.


A bukó-nyíló rendszer már az alapverzióban is magas biztonságot nyújt. A szárny alsó peremén gombafejes rögzítőcsap található, mely a bukócsapágyba zár.


A Roto NT kényelmesen működtethető és elektronikus vezérlési és biztonsági elemek alkalmazását is lehetővé teszi.


Vasalat

A rögzítőcsap


Beállítás, rögzítés és biztonság egyetlen alkatrészben. Optimalizált mozgás és könnyű állíthatóság jellemzi mindhárom változatot. A megegyező csavar pozíció lehetővé teszi a standard záródarabok biztonsági záródarabra történő egyszerű és gyors cseréjét (13 mm-es vasalatközepű rendszerek esetén).



Olló
Az átfogó kényelmi tartozékok egyik példája az ollóknál integrált huzatbiztosító. Az ablakszárnyat bukó helyzetben megtartja. Nem okoz gondot többet a huzat által becsapódó ablak. Ezen felül a bukó rés 80 és 140 mm -re állítható.


Zárható ablakkilincs


Megakadályozza az ablakvasalat kívülről történő mozgatását. Előnyös kiegészítő minden biztonsági osztályban

Mindhárom biztonsági osztálynak megfelel.


Az aktuális biztonsági szabvány DIN V ENV 1627-1630 új követelményeket állít a vasalatok számára. A Roto NT sikeresen veszi az akadályokat- mindhárom biztonsági osztályban.




Kilincs


Hibásműködtetés gátló


Szárnyrávezető segítségével a szárny mindig ugyanazon a szinten áll, megakadályozva ezzel a szárny kilincs felöli oldalának lelógását. Ezen felül megakadályozza az ablak véletlen hibás működtetését. Mindezek a vasalat állandó működési biztonságát szavatolják.


Résszellőztető
A Roto NT újonnan kifejlesztett résszellőztetője egyetlen egy tokrészből áll, melyet utólag is bármikor felszerelhetünk. A szárnyalkatrészek munkaigényes cseréjére nincs szükség, a résszellőztetőt egyszerűen a sarokváltó záródarabja mellé kell szerelni.


vasalat

A zárócsap változatai


A zárócsap E-nél a szorítóerő állítható. A zárócsap P-nél szintén a szorítóerőt lehet állítani, ezen felül a gombafej nagyobb biztonságot nyújt. A zárócsap V-nél nemcsak a magasság és a szorítóerő állítható, hanem multifunkcionális zárórendszerként különösen könnyen kezelhető


ÜVEGEZÉS
 

Cégünk jelenleg minden nyílászárójába alapáron kínálja az 1.1 W/m2K argon speciális, magas hőszigetelésű üvegezést. Az alábbiakban rövid leírást találnak különféle műanyag nyílászárókban használatos üvegekről

ÜVEGTÍPÚSOK

Hőszigetelő üvegszerkezet


Leírás:
A hőszigetelő üveg általában két üveglapból áll, amely szerkezet megfelel a funkcionális és mechanikus elvárásoknak. A két üveglap közötti távolságot a távtartó léc határozza meg mely töltve van páramenetesítő anyaggal. Az üveglapok széle és a keret kétkomponensű tömítő anyaggal van tömítve. Az egész konstrukció egy hermetikusan lezárt teret hoz létre az üveglapok között. A különböző üveg kombinációk határozzák meg, hogy a hőszigetelő üveg szerkezet milyen célra szolgáljon.


Float Víztiszta Üveg



Leírás:
A float üveg egy folyamatos üvegszalag olvasztott ónon történő úsztatásával készül. Teljesen víztiszta, felülete maximálisan sík.

Felhasználás:
Hőszigetelt üvegek készítésére, ahol fontos a magas fényáteresztés. Ablakok, üvegházak és megmunkálva számtalan felhasználási területet említhetnénk. A float üveg edzhető, hajlítható, laminálható.




Planibel® (anyagában színezett üveg)


Leírás:
A Planibel üveg teljesen átlátszó, akár a float üveg. Olvasztási folyamat során kapja a végleges színét a hozzá adagolt fémoxidtól. A Planibel nagy mennyiségű napenergiát nyel el, ezáltal megakadályozza annak túlzott beáramlását. Gyártott színek: szürke, bronz, sötétkék, zöld.


Stopsol® (fényvisszaverő, reflexiós üveg)

Leírás:
A Stopsol egy fényvédős üveg, amelyen egy vékony fém oxid réteg van. A réteget víztiszta és önmagába színezett üvegen is használják. A bevonat egy kemény réteg, ami a környezeti változásoknak is ellenáll.


Sun-Guard® (napvédő üveg)



Leírás:
A sun-guard a Guardian által gyártott napvédős üveg, melyet magnetron-katódporlasztásos eljárással állítanak elő. 3 típusa a Sun-Guard, a Sun-Guard Plus és a Sun-Guard Silver színtelen float üvegen színtelen, és anyagában színezett zöld float üvegen zöldben kapható. A bevonattal ellátott üveg utólagosan edzhető , hajlítható és ragasztható.

 

Low-e (lágybevonatos üveg)


Leírás:
Valójában egy float üveg, amely egyik oldalára elektromágneses úton fém oxid réteget hordanak fel. A bevonattól színe a float üvegéhez képest csak kis mértékben változik. Ezen nemesfémréteg a hőszigetelő szerkezetben az üvegtáblák közötti légrés felé néző felületen helyezkedik el. A fény és napsugárzás szinte akadálytalanul jut be a helyiségbe, ezzel szemben az épületben keletkezett meleg belül marad 1, ábra. Hőszigetelt üvegként gázzal töltve még fokozható a hőszigetelő tényzője. A Low-e üveg nem csak pénztárcáját kíméli ,hanem tevőlegesen járul hozzá környezetünk védelméhez. A Low-e 1,1 K értékkel készült hőszigetelő üveg a normál üvegezéshez képest a termék feltételezett 30 éves élettartama esetén kb. 2500 literrel csökkenti a fűtőolaj szükségletet, ezzel kb. 6900 kg Co2 üvegházhatású gázmennyiséggel tehermentesül a természet. Európai viszonylatban kb. 40 millió m2 éves termelést véve alapul ezen üveg alkalmazásával 1,25 millió liter fűtőolajat lehetne megtakarítani, vagyis kb. 3,5 millió tonnával kevesebb co2 kerülne a légkörbe

 Biztonsági laminált üveg



Leírás:
Két vagy több síküveg ill. mintás üveg összeállításából, egy vagy több víztiszta, színes fóliával készül, ez a fólia határozza meg rugalmasságát, szilárdságát. Tulajdonsága, ha az üveg összetörik a részek a fóliára ragadva csökkentik a sérülés lehetőségét és vagyonvédelmi "eszközként" nehezítik a behatolást, betörést.


Felhasználás:
Nyílászárókba, ahol fennáll a sérülés veszélye az üvegek összetörése, továbbá kirakatok, tetőszerkezetek stb.

Katedrál üveg (mintás üveg)


Leírás:
Két görgő közé folyamatosan öntött üveg. A minta lehet mindkét illetve csak az egyik oldalán. A katedrál lehet víztiszta, sárga és bronz, néhány minta homokfúvott.



Felhasználás:
Belső nyílászárókba, térelválasztókba és olyan helyekre ahol nem kívánatos az átlátszóság, de viszont a fényáteresztés fontos.

 
INFORMÁCIÓK A PROFILOKRÓL


A profil geometriája a hővédelemnél


Az ablak, mint nyílászáró, alkalmazása, története során már több funkciót is betöltött: fényt enged a helységbe, biztosítja szellőzést, be- és kilátást ad, hőt - és zajt szigetel, elsötétítést tesz lehetővé, hogy néhányat megnevezzünk. Az ablakok és az ajtók optikailag megtörik homlokzatot és egyedi építészeti arculatot, stílust kölcsönöznek az épületnek.



Sokfajta ablakkialakítási lehetőség


Ellentétben a profilok kamráinak számától és kiképzésétől, amely a már kész ablakoknál nem látható, a profilkontúr jól látható tulajdonsága a PVC profilból gyártott ablakoknak. Az egyenes kontúrú külső szárny- és keretprofilok egybefüggő felületet képeznek. Ebből ered a néhány konstruktív előny: a nagyobb záródófelület miatt a profilfelületre csapódó esővíz által okozott hatások kisebb erősségűek. Ezenkívül - mivel az üvegfalc nagyobb mélységű - szélesebb üvegek építhetőek be, ha pl. nagyobb zajszigetelés elérése a cél.

A régi épületek felújításakor gyakran a korábbi faablakok kereteit utánzó "szögletesebb" profilt alkalmaznak, amivel könnyebb a megelőző fa arhitektúrához hasonló külső optikai hatás elérése.



MŰEMLÉKVÉDELEM

Műemlékvédelem és modern nyílászáró technológia nem kell, hogy ellentmondásban álljon



Fa- vagy műanyagablak?


MűemlékEgy műemlékvédett épülethez megfelelő ablakot választani gyakran jelent problémát.



Egyrészről magában kell foglalnia a modern technológiát, mint hő- és hangszigetelés, másrészről figyelembe kell venni a műemlékvédelmi előírásokat, hogy az épület történelmi jellege megmaradjon.



Gazdaságosság a legfontosabb



Az üres kasszák idején, a hosszú élettartamot és a könnyű tisztíthatóságot keresik. Ezen feltételeknek kell az ablakoknak is megfelelniük. Ez természetesen a fa- és műanyag ablakokra egyaránt érvényes és a kiválasztás előtt érdemes összehasonlítani a főbb paramétereket, – bekerülési és karbantartási költségek - de nem szabad figyelmen kívül hagyni az építészeti elvárásokat sem.

Statika és gazdaságosság



A különleges elvárások az ablakokat magas követelmények elé állítják. Egyik ilyen például a szélnyomás terhelésének elviselése. Gyakran csak úgy lehetséges ez, ha kiegészítő statikai merevítést használunk. A fűtési költség is igen sokat nyom a latba a műemlék épületeknél, mint pl. egy iskoláknál. Ezért ezeknél az épületeknél a hőszigetelést különösen szem előtt kell tartani.

 

Asztali nézet